Czym jest masa bitumiczna?

Tysiące kilometrów dróg asfaltowych jest użytkowana przez miliony kierowców, zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych i nie tylko. Intensywna eksploatacja dróg prowadzi jednak do niszczenia nawierzchni. W ten sposób powstają dziury, pęknięcia, a także wyboje, które są wyczuwalne podczas jazdy samochodem, a także stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jednym ze sposobów na naprawę dróg jest użycie masy bitumicznej.

Produkcja masy bitumicznej

Większość firm budowlanych, które są odpowiedzialne za budowę dróg i autostrad używa różnego rodzaju materiałów i komponentów. Masa bitumiczna jest mieszanką kruszyw, lepiszczy, a także wypełniaczy, które znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie drogowym. Proces jej produkcji polega na przesiewaniu i dzieleniu rozgrzanego kruszywa na frakcje, która składowane są w komorach. Następnie materiał jest dozowany według wagi i przenoszony do mieszalnika. Podajnik ślimakowy umożliwia dozowanie i umieszczanie w silosach.

Produkcja masy bitumicznej może się odbywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dzięki temu produkt ten można używać przez cały rok, dlatego sprawdza się w różnego rodzaju pracach drogowych.

Wysokie właściwości mas bitumicznych

Drogi psują się systematycznie, przez co firmy reperujące nawierzchnie musza doskonale znać się nie tylko na procesach budowlanych, ale też muszą posiadać wiedzę w zakresie chemii, a także substancji niebezpiecznych. Proponowane przez nas masy bitumiczne wykazują wysoką trwałość, długą żywotność, a także znaczną odporność na obciążenia statyczne i mechaniczne.

Dodatkowo wcześniej wspomniany materiał izoluje grunt przed nadmiernym wchłanianiem wody, a także jest odporny na działanie promieni UV. Masa bitumiczna świetnie sprawdza się także w miejscach, w których panują niskie temperatury. Odpowiednio przygotowana mieszanka umożliwia osiągnięcie wysokiej przyczepności ogumienia do powierzchni, dzięki czemu samochody z łatwością pokonają zakręty, a czas hamowania wyraźnie się skróci.