Masa bitumiczna – właściwości i zastosowanie

Intensywna eksploatacja dróg z czasem prowadzi do powstawania wielu uszkodzeń nawierzchni. Powstałe w ten sposób pęknięcia, wyrwy i dziury stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, które z roku na rok przybywa. Wiele firm budowlanych stosuje masy bitumiczne, by w ten sposób szybko zlikwidować różnego rodzaju uszkodzenia. Jakie są rodzaje i właściwości takiej mieszanki? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Czym jest masa bitumiczna i jakie są jej właściwości?

Jest to mieszanka kruszyw i lepiszcza, a także różnego rodzaju wypełniaczy, która znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym. Proces jej produkcji rozpoczyna się od przesiania i podziału rozgrzanych kruszyw na frakcje. Masa bitumiczna na zimno charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności, dlatego środki powstające na jej bazie są tak chętnie stosowane jako zewnętrzne zabezpieczenie obiektów budowlanych przed wodą.

Materiał ten zyskał na popularności ze względu na łatwość użycia, wysoką przyczepność do podłoża, szybkie utwardzanie, odporność na kruszenie, a także możliwość stosowania bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Dodatkowo masa bitumiczna jest odporna na działanie promieni UV, a także wysokie i niskie temperatury.

Zastosowanie masy bitumicznej

Jest to jeden z bardziej uniwersalnych materiałów, dzięki czemu nadaje się do remontowania alejek, podjazdów, parkingów, chodników, a także innych powierzchni betonowych czy asfaltowych. Dodatkowo masa bitumiczna na zimno dobrze sprawdza się przy naprawie miejsc trudno dostępnych, takich jak krawędzie przy studzienkach odpływowych czy krawężnikach. Mieszanka dostępna jest w workach.